9.1.1 Odsetek ludności wiejskiej zamieszkałej w promieniu 2 km od dostępnej przez cały rok drogi
Interpretacja wskaźnika
Wskaźnik prezentuje udział ludności wiejskiej zamieszkałej w promieniu 2 km od drogi dostępnej przez cały rok w ogólnej liczbie ludności wiejskiej (w danym województwie/powiecie/gminie) w 2020 r.
Za drogi spełniające warunek dostępności przez cały rok uznano drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne o nawierzchni z masy bitumicznej (asfaltu). Ze względu na specyfikę wskaźnika dane nie dotyczą miast na prawach powiatu (na mapie oznaczone szarymi obszarami).
Im wyższa wartość wskaźnika, tym większy odsetek ludności wiejskiej w danym województwie lub powiecie ma dostęp do całorocznie przejezdnej drogi w odległości 2 km od swojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu zestaw wskaźników kontekstowych, dla których źródłem danych są oficjalne statystyki GUS. Zadaniem wskaźników kontekstowych jest uzupełnienie wyników statystyk eksperymentalnych, pogłębienie informacji na temat monitorowanego zjawiska oraz zapewnienie wsparcia w ocenie postępu w realizacji zrównoważonego rozwoju.
Jak obliczono wskaźnik?
W celu obliczenia wskaźnika zrealizowano następujące etapy:
1. Wyznaczono tzw. maski (wyodrębnione fragmenty obszaru) do analiz terenów wiejskich (za pomocą wykluczenia obszarów miejskich z analizy) w oparciu o dane z bazy PRG.
2. Z bazy BDOT10k wyznaczono drogi spełniające warunek dostępności przez cały rok.
3. Wyznaczono bufor dróg o promieniu 2 km.
4. W oparciu o dane z bazy WorldPop obliczono liczbę ludności w granicach bufora dróg oraz liczbę ludności ogółem dla obszarów wiejskich.
5. Na postawie danych z punktu 4 dokonano przeliczeń wskaźnika 9.1.1. Odsetek ludności wiejskiej zamieszkałej w promieniu 2 km od dostępnej przez cały rok drogi.
Szczegółowa informacja nt. obliczeń dokonanych w oparciu o metodologię ONZ, znajduje się w metryce wskaźnika.
Jakie źródła wykorzystano do obliczenia wskaźnika?
Wskaźnik został obliczony w oparciu o metodologię wskaźnika zaproponowaną przez ONZ za pomocą danych z trzech źródeł: dwóch baz prowadzonych przez GUGiK (BDOT10k i PRG), a także z bazy WorldPop.
Baza Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k) to wektorowa baza danych zawierająca lokalizację przestrzenną obiektów topograficznych wraz z ich podstawową charakterystyką opisową, odpowiadająca w szczegółowości tradycyjnej mapie topograficznej w skali 1:10000. Baza zawiera informacje o rodzaju i kategorii dróg, rodzaju nawierzchni drogi, a także o szerokości i długości drogi.
Państwowy Rejestr Granic (PRG) jest urzędową bazą danych stanowiącą podstawę dla innych systemów informacji przestrzennej. W rejestrze PRG gromadzi się dane obejmujące obszar całego kraju w zakresie przebiegu m.in. granic oraz powierzchni jednostek trójstopniowego podziału terytorialnego kraju (tj. województw, powiatów, gmin).
Walidacja
Opis walidacji...
Jakie jest znaczenie wskaźnika dla zrównoważonego rozwoju?
Zapewnienie mieszkańcom wsi dostępu do całorocznej infrastruktury drogowej zwiększa szanse rozwojowe obszarów wiejskich. Poprawa warunków drogowych wpływa na zmniejszenie kosztów transportu i czasu podróży, a także zwiększa możliwości zatrudnienia mieszkańców wsi i ich mobilność zawodową. Całoroczny dostęp do dróg przyczynia się także do poprawy jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich, zwiększając ich dostęp do usług publicznych i zapobiegając wykluczeniu społecznemu.
Korzyści dla jednostek samorządu terytorialnego
Dane wskaźnika dostarczają informacji, które mogą być wykorzystane przy tworzeniu polityk m.in. transportowych i infrastrukturalnych, zwłaszcza przy planowaniu rozwoju sieci dróg na terenach wiejskich.