Jednostka prezentacji: procent [%]
Źródło danych: Główny Urząd Statystyczny
Informacje o wskaźniku
Nazwa wskaźnika
9.2.a Nakłady krajowe brutto na działalność B+R w relacji do PKB
Cel Zrównoważonego Rozwoju
Cel 9. Innowacyjność, Przemysł, Infrastruktura
Priorytet
Rozwój przemysłów i usług wiedzochłonnych
Definicja wskaźnika
Suma nakładów wewnętrznych na działalność B+R prowadzoną na terytorium danego kraju w relacji do Produktu Krajowego Brutto.
Jednostka prezentacji
procent [%]
Dostępne wymiary
ogółem
Wyjaśnienia metodologiczne
Działalność badawcza i rozwojowa (B+R) to systematyczna praca twórcza prowadzona w celu zwiększenia zasobów wiedzy (np. o człowieku, kulturze i społeczeństwie) oraz znalezienia nowych zastosowań dla tej wiedzy. Działalność badawcza i rozwojowa obejmuje: badania naukowe (badania podstawowe - prace teoretyczne i eksperymentalne nie ukierunkowane w zasadzie na uzyskanie konkretnych zastosowań praktycznych, badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy mającej konkretne zastosowania praktyczne, badania przemysłowe - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy w celu opracowania nowych lub istotnie ulepszonych wyrobów, procesów i usług) oraz prace rozwojowe (polegające na zastosowaniu istniejącej już wiedzy do opracowania nowych lub istotnego ulepszenia istniejących wyrobów, procesów czy usług). Działalność B+R odróżnia od innych rodzajów działalności dostrzegalny element nowości i eliminacja niepewności naukowej i/lub technicznej. Badanie działalności B+R prowadzone jest w oparciu o międzynarodową metodologię (Podręcznik Frascati).
Nakłady wewnętrzne na działalność B+R to nakłady poniesione w roku sprawozdawczym na prace B+R wykonane w jednostce sprawozdawczej, niezależnie od źródła pochodzenia środków, czyli łącznie ze środkami uzyskanymi z zagranicy (eksport prac B+R). Obejmują zarówno nakłady bieżące, jak i nakłady inwestycyjne na środki trwałe związane z działalnością B+R, lecz nie obejmują amortyzacji środków trwałych.
Nakłady bieżące na działalność B+R to nakłady osobowe; koszty zużycia materiałów, przedmiotów nietrwałych i energii; koszty usług obcych (innych niż B+R) obejmujące: obróbkę obcą, usługi transportowe, remontowe, bankowe, pocztowe, telekomunikacyjne, informatyczne, wydawnicze, komunalne itp.; koszty podróży służbowych oraz pozostałe koszty bieżące obejmujące w szczególności podatki i opłaty obciążające koszty działalności i zyski, ubezpieczenia majątkowe i ekwiwalenty na rzecz pracowników - w części, w której dotyczą działalności B+R. Nakłady bieżące ogółem nie obejmują amortyzacji środów trwałych i podatku VAT.
Nakłady inwestycyjne na działalność B+R obejmują nakłady na nowe środki trwałe związane z działalnością B+R; zakup (przejęcie) używanych środków trwałych oraz na pierwsze wyposażenie inwestycji (nie zaliczane do środków trwałych, a nabyte ze środków inwestycyjnych).
Produkt Krajowy Brutto (PKB) obrazuje końcowy rezultat działalności wszystkich podmiotów gospodarki narodowej. Jest obliczany na podstawie obowiązującej w Unii Europejskiej metodologii ESA.