Jednostka prezentacji: lata
Źródło danych: Eurostat
Informacje o wskaźniku
Nazwa wskaźnika
3.1.b Oczekiwane lata życia w zdrowiu kobiet
Cel Zrównoważonego Rozwoju
Cel 3. Dobre zdrowie i jakość życia
Priorytet
Zmniejszenie zapadalności na choroby cywilizacyjne i umieralności z ich powodu
Definicja wskaźnika
Średnia liczba lat, w których dana osoba może żyć w pełnym zdrowiu, uwzględniając lata przeżyte w pogorszonym stanie zdrowia spowodowanym chorobą i / lub urazem.
Jednostka prezentacji
lata
Dostępne wymiary
ogółem
Wyjaśnienia metodologiczne
Dane dotyczące przeciętnego trwania życia w zdrowiu pochodzą z badania ankietowego EU-SILC - Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (dział 7. Zdrowie - kwestionariusza indywidualnego EU-SILC). Badaniem objęte są osoby dorosłe w wieku 16 lat i więcej w gospodarstwach domowych.
Europejskie Badanie Warunków Życia Ludności (EU-SILC) jest instrumentem mającym na celu dostarczenie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów członkowskich danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego, warunków życia i oceny stanu zdrowia.
Jest to badanie ankietowe prowadzone corocznie (panelowe w cyklu czteroletnim co stwarza możliwość analizowania zmian, jakie zachodzą w czasie w zakresie objętych badaniem zjawisk społecznych). Organizacja i metodologia badania jest regulowana Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1177/2003 w zakresie statystyki dochodów i warunków życia ludności. Badanie EU-SILC w Unii Europejskiej wdrażano w latach 2004-2007, a w Polsce jest prowadzone od 2005 r.
Metoda badania - Badanie EU-SILC jest dobrowolnym, reprezentacyjnym badaniem ankietowym prywatnych gospodarstw domowych, realizowanym techniką bezpośredniego wywiadu z respondentem. W przypadku wywiadu indywidualnego dopuszcza się realizację tzw. wywiadu zastępczego przeprowadzonego z inną osobą z gospodarstwa domowego, która może udzielić wiarygodnych informacji o osobie objętej badaniem (dotyczy to osób zaliczonych do składu gospodarstwa domowego, a nieobecnych w miejscu zamieszkania w okresie trwania badania).
Wskaźnik (HLY) służy do mierzenia długości życia, w której człowiek zachowuje pełnię zdrowia. Łączy on informacje dot. śmiertelności (wiek zgonów) oraz podatności na zachorowania (specyficzne proporcje wieku ludzi w dobrym i złym stanie zdrowia). Dobry stan zdrowia jest określony przez brak ograniczeń wynikających z codziennego funkcjonowania/niepełnosprawności. Wskaźnik HLY jest obliczany osobno dla mężczyzn i kobiet.
Wskaźnik lat przeżytych w zdrowiu - Healthy Life Years (HLY) jest jedynym z europejskich wskaźników strukturalnych (European Structural Indicators) i dotyczy on zdrowia jako czynnika związanego z rozwojem i dobrobytem.
HLY został opracowany, jako efekt obserwacji, że nie wszystkie lata, określane przez oczekiwaną długość życia - są przeżywane w pełnym zdrowiu.
Poziom wskaźnika HLY - tak jak inne miary oczekiwanego stanu zdrowia - oblicza się przy pomocy metody Sullivana, używanej powszechnie od lat 70. Metoda ta opiera się na dwóch miarach częstości występowania niepełnosprawności w populacji w określonym wieku (self-perceived disability) oraz umieralności (mortality tables).