Jednostka prezentacji: lata
Źródło danych: Główny Urząd Statystyczny
Informacje o wskaźniku
Nazwa wskaźnika
3.1.a Oczekiwane trwanie życia w zdrowiu mężczyzn
Cel Zrównoważonego Rozwoju
Cel 3. Dobre zdrowie i jakość życia
Priorytet
Zmniejszenie zapadalności na choroby cywilizacyjne i umieralności z ich powodu
Definicja wskaźnika
Oczekiwane lata przeżyte w zdrowiu to współczynnik obrazujący sytuację zdrowotną ludności, obliczany na podstawie tablic trwania życia oraz indywidualnie i subiektywnie postrzeganej niepełnosprawności.
Jednostka prezentacji
lata
Dostępne wymiary
ogółem
Wyjaśnienia metodologiczne
Wartość współczynnika interpretuje się jako przewidywaną średnią liczbę lat, jaką ma do przeżycia bez niepełnosprawności osoba w momencie narodzin, pod warunkiem, że aktualne warunki umieralności i utraty zdrowia populacji utrzymają się na obecnym poziomie.
Współczynnik obliczany jest na podstawie tablic trwania życia, do budowy których wykorzystuje się dane dotyczące:
liczby zgonów w danym roku według ukończonego wieku,
stanu ludności według roczników wieku zgodnie ze stanem na 30 czerwca danego roku,
oraz indywidualnie i subiektywnie postrzeganej niepełnosprawności.
Tablice trwania życia (tablice wymieralności) obrazują zarówno przeciętne dalsze trwanie życia, jak również potencjalny schemat wymierania populacji.
Źródłem danych o zgonie jest, wykorzystywany wtórnie przez statystykę publiczną, dokument Ministerstwa Zdrowia podstawowy dla akt stanu cywilnego „Karta zgonu” oraz dane z rejestru stanu cywilnego i — od 2015 r. — z rejestru PESEL w zakresie dodatkowych zmiennych.
Dane o zgonach opracowano w podziale terytorialnym - według miejsca zameldowania na pobyt stały osoby zmarłej.
Ludność opracowano na podstawie:
bilansów ludności zamieszkałej na terenie gminy w oparciu o dane Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (dla danych od 2020 r.) dla lat wcześniejszych (2010-2019) w oparciu o wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011,
rejestrów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - migracje wewnętrzne i zagraniczne na pobyt stały (od 2006 r. dane są pobierane z rejestru PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności),
sprawozdań urzędów stanu cywilnego - urodzenia, zgony.
Niepełnosprawność szacowana jest na podstawie zmiennych pozyskanych z przeprowadzanego corocznie od 2005 r. Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (Eurostat EU-Statistics on Income and Living Conditions Survey EU-SILC).