Jednostka prezentacji: 2010=100
Źródło danych: Instytut Ochrony Środowiska - PIB Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE)
Informacje o wskaźniku
Nazwa wskaźnika
13.1.a Dynamika emisji CO2 (2010=100)
Cel Zrównoważonego Rozwoju
Cel 13. Działania w dziedzinie klimatu
Priorytet
Efektywne zmniejszanie koncentracji CO2 w atmosferze
Definicja wskaźnika
Stosunek emisji dwutlenku węgla w roku badanym do emisji dwutlenku węgla w roku 2010.
Jednostka prezentacji
2010=100
Dostępne wymiary
ogółem
Wyjaśnienia metodologiczne
Przez zanieczyszczanie powietrza rozumie się wprowadzanie przez człowieka, bezpośrednio lub pośrednio, do powietrza substancji stałych, ciekłych lub gazowych w takich ilościach, które mogą zagrażać zdrowiu człowieka, ujemnie wpływać na klimat, przyrodę żywą, glebę lub wodę, a także spowodować inne szkody w środowisku.
Gazy cieplarniane, określane także jako gazy szklarniowe, to składniki atmosfery ziemskiej, które dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym mają zdolność zatrzymywania energii słonecznej w obrębie atmosfery ziemskiej, przyczyniając się do globalnego ocieplenia klimatu. Zaliczono do nich przede wszystkim: dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4), podtlenek azotu (N2O) oraz gazy przemysłowe: fluorowęglowodory (HFCs) i perfluorowęglowodory (PFCs), sześciofluorek siarki (SF6) oraz trojfluorek azotu (NF3). Gazy cieplarniane pozostają w atmosferze przez okres od kilku lat do tysięcy lat. Wywierają wpływ na klimat na całym świecie, niezależnie od tego, gdzie zostały wyemitowane.
Wskaźnik został wyliczony z wyłączeniem bilansu emisji i pochłaniania CO2 z sektora LULUCF (związanego z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem) oraz z włączeniem pośrednich emisji CO2.
Źródło danych
Instytut Ochrony Środowiska - PIB Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE)