Jednostka prezentacji: procent [%]
Źródło danych: Główny Urząd Statystyczny
Informacje o wskaźniku
Nazwa wskaźnika
9.2.b Nakłady sektora przedsiębiorstw na działalność B+R w relacji do PKB
Cel Zrównoważonego Rozwoju
Cel 9. Innowacyjność, Przemysł, Infrastruktura
Priorytet
Rozwój przemysłów i usług wiedzochłonnych
Definicja wskaźnika
Suma nakładów wewnętrznych poniesionych na działalność badawczą i rozwojową w sektorze przedsiębiorstw (BERD) w relacji do Produktu Krajowego Brutto.
Jednostka prezentacji
procent [%]
Dostępne wymiary
ogółem
Wyjaśnienia metodologiczne
Działalność badawcza i rozwojowa (B+R) to systematyczna praca twórcza prowadzona w celu zwiększenia zasobów wiedzy (np. o człowieku, kulturze i społeczeństwie) oraz znalezienia nowych zastosowań dla tej wiedzy. Obejmuje badania naukowe (podstawowe, stosowane, przemysłowe) oraz prace rozwojowe.
Nakłady wewnętrzne na działalność B+R to nakłady poniesione w roku sprawozdawczym na prace B+R wykonane w jednostce sprawozdawczej, niezależnie od źródła pochodzenia środków, czyli łącznie ze środkami uzyskanymi z zagranicy (eksport prac B+R). Obejmują zarówno nakłady bieżące, jak i nakłady inwestycyjne na środki trwałe związane z działalnością B+R, lecz nie obejmują amortyzacji środków trwałych.
Sektor przedsiębiorstw (BES) to jeden z 4 sektorów wykonawczych wg Podręcznika Frascati, który obejmuje: wszystkie firmy, organizacje i instytucje, których głównym przedmiotem działalności jest wytwarzanie towarów i usług (z wyjątkiem szkolnictwa wyższego) w celu ich sprzedaży na rynku po cenach mających znaczenie ekonomiczne oraz jednostki kooperujące z sektorem przedsiębiorstw (wywodzące się z sektora rządowego oraz sektora prywatnych instytucji niekomercyjnych), które wykazały wysoki odsetek środków na prace B+R pozyskanych w wyniku współpracy z przedsiębiorstwami.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) obrazuje końcowy rezultat działalności wszystkich podmiotów gospodarki narodowej. Jest obliczany na podstawie obowiązującej w Unii Europejskiej metodologii ESA.