Wskaźnik 3.6.a - Odsetek podmiotów leczniczych posiadających rozwiązania informatyczne umożliwiające prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej
Jednostka prezentacji: procent [%]
Źródło danych: Centrum e-Zdrowia (CeZ)
Informacje o wskaźniku
Nazwa wskaźnika
3.6.a Odsetek podmiotów leczniczych posiadających rozwiązania informatyczne umożliwiające prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej
Cel Zrównoważonego Rozwoju
Cel 3. Dobre zdrowie i jakość życia
Priorytet
Rozwój obszaru e-zdrowie
Definicja wskaźnika
Udział liczby podmiotów leczniczych posiadających rozwiązania informatyczne, umożliwiające prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej (w roku przeprowadzenia badania ankietowego) w liczbie ankietowanych podmiotów leczniczych.
Jednostka prezentacji
procent [%]
Dostępne wymiary
ogółem
Wyjaśnienia metodologiczne
Dane pozyskiwane są na podstawie badań ankietowych podmiotów leczniczych.
Do podmiotów leczniczych zalicza się: szpitale, jednostki oferujące stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitale, podmioty oferujące ambulatoryjne świadczenia zdrowotne, ośrodki POZ.
Elektroniczna dokumentacja medyczna (zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia) (Dz. U. z 2019 r., poz. 408, z późn. zm.) są to dokumenty wytworzone w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
recepty,
określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13a,
skierowania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 59aa ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.).
Od 1 stycznia 2019 r. został wprowadzony obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, o czym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13a ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Obowiązek ten obejmuje następujące rodzaje dokumentacji medycznej:
1. informacja o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach - w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala,
2. informacja dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu,
3. karta informacyjna z leczenia szpitalnego.
Źródło danych
Centrum e-Zdrowia (CeZ)
Częstotliwość i dostępność danych
Dane co 2 lata; od 2014 r.
Uwagi
W 2018 r. CSIOZ wykorzystał do badania 4184 wypełnione, pozytywnie zweryfikowane ankiety. W 2016 r. – 4101 ankiet. W 2014 r. – 3939 ankiet.